Duş Almak Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Duş Almak Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ağustos 20, 2018 0 Yazar: DrAgri

Baş ve boyun bölgesindeki damarlardan ve kaslardan kaynaklıdır. Çoğunlukla damarlardaki genişlemeden kaynaklanmaktadır. Ağrıyı beyinde oluyor gibi hissetsek de doğru değildir. Baş çevresinde oluşmaktadır.

Her birey hayatı boyunca bir kez de olsa bu ağrıyı yaşamaktadır. Bu ağrılar AKUT veya KRONİK olabilir. Baş ağrıları hasar bırakıcı değildir. Daha ciddi yaşanan baş problemleri (tümör, inme, beyin kanamaları) baş ağrısına sebep olmaktadır ve bunlar için tıbbi yardım alınması gerekmektedir.

Çene kaslarından kaynaklanan baş ağrılarından da bahsedilebilir. Özellikle diş problemlerinden kaynaklanmaktadır. Çene kaslarından gelen baskı baş ağrısına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda diş doktoruna görünmekte fayda vardır.

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Günlük hayatta yaşanan yoğun stres baş ağrısının başlıca nedenlerinden biridir. Buna ek olarak uykusuzluk veya düzensiz uyku, sinüzit, uzun süre bilgisayar veya telefona bakmak, gece uyurken dişleri sıkıştırmak, psikolojik faktörlerde söz konusudur.

Özellikle hamilelerde hormonal değişikliklere bağlı olarak da ilk 3 ay ve son 3 ay da baş ağrıları görülmektedir.

Aşırı derecede yorucu sportif aktiviteler de baş ağrısı nedeni olabilmektedir. Vücudu ve kasları zorlamamak gerekiyor. Bireylerin kendilerine uygun ve zorlayıcı olmayan sporları tercih etmeleri doğru olacaktır.

Gece uykuda birbirine sürtülen dişler ve dişlerin sıkılması da baş ağrısının önemli nedenlerinden bir tanesidir. Çene kaslarında yaşanan sıkışma tetikleyici olmaktadır.

Baş Ağrısı İçin Neler Yapılması Gerekir?

Günlük hayatın içinde oluşan baş ağrıları insanların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Birçok kişinin yaşadığı baş ağrısını hafifletmek veya geçirmek için çeşitli yöntemler mevcuttur.

Açık havada yürüyüş yapmak, masaj yapmak veya yaptırmak, sıcak bir duş yapmak, soğuk kompres uygulamak, doğru gıdalar ile beslenmek, aşırı kafein tüketiminden uzak durmak, karanlık ve sessiz bir odada uyumak belli başlı iyi gelen yöntemlerdendir.

Bir başka yöntem ise ilaç almaktır. Fakat bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir. Bilinçsiz bir tüketim ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Duş Almak Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Toplumda yaygın olarak bilinen bir yöntemdir. Bu yöntemi deneyen birçok kişi duş almanın baş ağrısını hafiflettiğini hatta çoğu zaman geçirdiğini belirtmektedir. Bunun en önemli nedeni ise; baş kaslarında yaşanan gevşemedir.

Buna benzer bir diğer yöntem ise ayakları sıcak suya koymaktır. Bu şekilde ağrıyı ayaklara çekip baş ağrısını vücuttan atmak mümkündür.

Sosyal hayatı olumsuz etkileyen baş ağrısından kurtulmanın en kolay yönteminden faydalanmak gerekiyor.

Alternatif olarak baş ağrısına ne iyi gelir yazımızda detaylı olarak bilgilendirmelere sahip olabilir ya da Eczanelerden alabileceğiniz baş ağrısı için ilaç konumuzdan ilaçların isimlerini görüntüleyebilirsiniz.