Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri

Ağustos 20, 2018 0 Yazar: DrAgri

Gerilim Tipi Baş Ağrısı, halk arasında çok rastlanılan ve bir o kadar kişiye zarar veren bir ağrı türüdür. Asıl adı tension headache [1] olarak bilinen ağrının kasların gerilmesinden dolayı meydana geldiği bilinmektedir. Stres buna birebir ekten olarak gösterildiğinden dolayı aynı zamanda artmasına sebep olan etkenlerden biridir. Günlük hayatta yapmış olduğunuz faaliyetlerden sizleri uzaklaştırabilecek olan bu ağrı türünde dikkat edilmesi gereken temel nitelikler yer almaktadır. Gerilim Tipi Baş Ağrısının belirtileri arasında ise kusma, bulantı, migren ve ışıktan rahatsızlık duymak gibi çeşitli sebepler öne sürülmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı olan kişilerde günün ilerleyen saatlerinde bu ağrının şiddetinin daha fazla artması söz konusu olabilmektedir. Bu ağrının hafiflemesi için hastanın uyuması gereklidir. Ancak yine uyandığında bu ağrı hastayı karşılayacak ve diş sıkma gibi çeşitli faktörlerin meydana gelmesine neden olacaktır. Genellikle istemsiz bir şekilde gerçekleştirilen bu diş sıkma konusu hasta uyurken geceleri de gerçekleşmektedir. Baş ve boyun bölgesi de bu durumdan etkilenerek aynı şekilde gerilmesine neden olmaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

Daha önce hazırlamış olduğumuz bir yazımızda baş ağrısı tedavisini incelemeye almıştık. Şimdi ise Gerilim tipi baş ağrısı çeken kişilerin bu durumdan nasıl kurtulabileceklerini bir kaç pratik yöntem ile sizlere aktaracağız. Ancak yine hatırlatmak isteriz ki, Gerilim tipi baş ağrısı gibi ileri düzey bir ağrı sorunu ile karşılaşıldığında hastanın muhakkak bir hekime danışması ve destek alması öngörülmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı sorunu yaşayan hastaların tümünde baş ve boyun ağrısı görülmektedir. Klasik tedavi olarak uygulanabilecek olan kas gevşetici ve antidepresanlar geçici süre sorunlarınızı ortadan kaldırabilir. Ancak yine de kalıcı bir çözüm olmadığının ve bu hastalığın ilerleyen günlerde tekrar sizi bulmasının an meselesi olabileceğini de unutmamalısınız.

Gerilim tipi baş ağrısı çeken hastaların bir bölümünde görülen temporomandibular [2] eklem denilen (çene eklemi) sorunu da bulunmaktadır. Bu alanda ülkemizde ne yazık ki uzman hekimlerin sayısı az bile olsa tedavi süreci başlatılmayacak düzeyde aşırı ileri seviye de değildir.

Doğru yapılan bir bruksizm [3] (diş sıkma) ve eklem tedavisi sonucunda ise Gerilim tipi baş ağrısı sorunlarından beklenmedik düzeyde çok daha iyi sonuçların görülmesi mümkündür.

Baş ağrınız eğer ki daha hafif ve belirli aralıklarla tekrar eden türden ise öncelikli olarak baş ağrısının nedenleri adlı yazımızda gerekli incelemeyi yapabilir, ardından yukarı da belirtmiş olduğumuz kaynak bağlantı aracılığı ile geçici tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.