Karın Ağrısı

Karın Ağrısı

Ağustos 14, 2018 1 Yazar: DrAgri

Karın ağrısı insanlarda en çok görülen şikayetlerden biridir. Fakat karın ağrısı nedenleri ne baktığımızda genellikle başka organlara bağlı olarak ya da başka rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıktığını görebiliyoruz. Karın ağrılarının nereden kaynaklandığı kolayca tespit edilemezse öncelikle karnın üst kısmı üst sağ kısmı; üst sol kısmı ya da alt sağ alt sol kısmı farklı hastalıkların belirtisi olabileceği için nerenin ağrıdığını kesin olarak ortaya koymak gerekiyor. Karın ağrısı merkezden başlayıp yayılıyorsa yırtılma meydana girmiş olabilir. Üst ya da alt karın bölgesinde ağrılar sürekli devam ediyorsa yine iç organlarda sıkıntı var demektir.

Kronik Karın Ağrılarına Dikkat !

Tekrar eden karın ağrıları kronik karın ağrılarıdır. Kesik kesik ortaya çıkan karın ağrıları ise Akut karın ağrılarıdır. Karın ağrıları mide ekşimesi ishal bulantı şişkinlik kabızlık gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. eğer karın ağrısı aniden ortaya çıkıyorsa ve dakikalar sürdükçe şiddeti gittikçe artıyorsa ciddi ve hayatı tehdit eden bir hastalığın belirtisi olabilir. Terleme dolaşım sorunları bulantı karın ağrısına eşlik ediyorsa doktora görünmek gerekir. Bazı durumlarda yemeği aşırı kaçırma veya aşırı yağlı yeme geçici karın ağrılarına neden olabilir. Genellikle bu durum zararsızdır ve kendi kendine iyileşir. Ama karın ağrıları temelde masum değildir. Çünkü irritabl bağırsak sendromu gıda intoleransı gastrointestinal enfeksiyonlar nedeniyle kolon kanseri gibi sebeplerle pankreas safra kesesi sorunları bağırsak sorunları hatta kalp krizi bile şiddetli karın ağrısı ile ilişkilendirilebilir. Karın ağrısı ve mide bulantısı hangi hastalığın belirtisi .

İlginçtir kadınlarda şiddetli karın ağrıları kalp krizi belirtisi olabiliyor kronik veya Akut karın ağrılarının asıl nedenlerine baktığımızda mide hastalıkları irritabl bağırsak sendromu, Apandisit, mide ülserleri, gastrit, adet bozuklukları, kadınlarda yumurta iltihapları, kadın ve erkeklerde safra kesesi Safra taşları safra iltihabı, böbrek taşları, miyokart infarktüsü, gıda zehirlenmesi, kanser, karaciğer hastalıkları, kadınlarda rahim enfeksiyonları, Bağırsak tıkanıklığı şiddetli karın ağrılarının nedenleri arasındadır.
 

Çocuklarda Karın Ağrısı

Çocuklarda karın ağrısı görüldüğünde Kabakulak gırtlak hastalıkları kızamık karın ağrısı belirtisi olarak kendini gösterirler. Burada en önemli husus karın ağrısının bölgesidir. Mesela sağ alt tarafta şiddetli karın ağrısı Apandisit belirtisi olabilir. Yine sol tarafta karın ağrısı sol yumurtalık iltihabı ve kadınlarda kalp krizi işaretçisi olabilir.Safra kesesi enfeksiyonları böbrek taşları ve Apandisit ağrılarının en sık görülen nedenleri arasındadır. Üst Karın bölgesinde meydana gelen karın ağrıları akciğer hastalıkları ve Kalp hastalıklarına işaret edebilir alt karın bölgesinde meydana gelen karın ağrıları idrar yolları enfeksiyonu kolon hastalıkları ve cinsel organların hastalıklarına işaret eder.

Doktorunuz Öncelikle karın ağrısının ne zaman çıktığını sorabilir. Bu ağrının şiddetini ve periyodunu sorabilir tam olarak nerede karın ağrısı oluştuğunu sorabilir. Ağrının kalıcı mı geçici mi olduğu yine teşhiste önemlidir. Doktorunuz kesin tanı için karın ultrasyon muayenesi, kan testleri idrar tahlili dışkı muayenesi ve kolonoskopi veya gastroskopi manyetik rezonans görüntüleme gibi testlere başvurabilir. Geçici Kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkan karın ağrılarını gidermek için düzenli bir beslenme programı önerilebilir. Asit ile ilgili karın ağrıları oluşmuşsa Proton pompa inhibitörleri tedavide yardımcı olabilir. adet ağrıları ile ilgili karın ağrılarının tedavisine semptomatik tedavi denir. Antispazmodik ajanlar sıcak su şişesi ve ağrı kesiciler verilebilir kolon tümörü kaynaklı karın ağrılarının tedavisinde Radyoterapi ve kemoterapi önerilir.

Karın Ağrısı Neden Olur?

Birçok sebep karın ağrılarına yol açabiliyor. Burada önemli olan nokta karın ağrısının doğru bir şekilde lokalize olarak tanımlanmasıdır. Örneğin her bölgedeki karın ağrısı farklı bir hastalığa işaret edebileceği için bu tanımı yapmak hastaya düşer. Makalemizin ilerleyen satırlarında da göreceğiniz gibi sol karın ağrısı sağ karın ağrısı alt karın ağrısı ve üst karın ağrıları farklı hastalıklara işaret eder. Bu nedenle doktorla tam olarak karın bölgenizin neresinin ağrıdığını göstermeniz teşhis ve tedavi açısından size zaman kazandıracak bir doğru teşhiste yardımcı olacaktır. Örneğin sol karın bölgesinde ağrı varsa doktorunuz hemen bağırsak iltihaplanmasından şüphe edebilir, bu akıllara divertikülit ağrıları da getirebilir.

Çünkü Genellikle bu ağrılardan rektum etkilenmektedir aniden ortaya çıkan bu ağrılar yayılmaya başlar hasta dışkısında ishal görür, hasta da kusma vardır. Mukus tıkanıklığı ve kan dışkıda görülebilmektedir idrar rengi değişmektedir. Yine sağ ve sol karın ağrılarında doktorlar İdrar yolu enfeksiyonlarından şüphelenir hem idrarda yanma oluşması bel ağrısı mide bulantısı titreme kusma idrarda kan görme gibi belirtilerle kendini gösteren hastalığın teşhisi ve tedavisi kolayca yapılabilir. Yine Hem sağdan hem de solda karın ağrısı varsa doktorunuz böbrek taşından da şüphe denebilir. Böbrek taşları karnın bütün bölgelerinde ağrıya yol açarlar genellikle bel çevresinde keskin ağrılar oluşur bir ağrıların sabit olmaması en belirgin özelliğidir.

Karın ağrısı nedenleri

Taş üretere düşmüşse ağrı değişken olacaktır genelde hastalar idrarda kan görürler ve idrarlarını kolay kolay boşaltamazlar burada böbrek iltihabından şüphelenilir İdrar yolu enfeksiyonları genellikle idrarda yanma idrarda kan sık sık idrara çıkma gibi belli başlı belirtilerle kendini gösterir. Bir de ektopik gebelik nedeni ile oluşan karın ağrıları vardır. Bulantı ve kusma bunun en belirgin özelliklerindendir. Öte yandan hem sol hem sağ karın ağrıları, yumurtalık inflamasyonu kaynaklı olabilir ki, vajinal kanama, adet döneminin bozulması yüksek ateş artan vajinal akıntı belirgin işaretlerdendir. Eğer hem sağ hem de sol karın ağrısı şikayetiniz varsa, ülseratif kolit hastalığından da şüphe edilebilir. Crohn hastalığı da bu tip belirtilere sahiptir.  Sık ishal ve dışkıda kan görülmesi  doktora ülseratif kolit veya crohn hastalığını düşündürebilir. Erkeklerde karın ağrısı nedenleri ile kadınlarda karın ağrısı nedenleri birbirinden farklı olabilir.

Karın ağrısı farklı nedenlerden dolayı meydana gelir ve şiddetine göre ciddi rahatsızlıklara yol açar. Karın ağrısının neden kaynaklandığını bilmek, tedavi yöntemi için önem arz ediyor. Nitekim vücutta aniden oluşan ağrılar apandisit ve gastrit gibi ciddi problemlerin habercisi olabiliyor.  İshal, kabızlık, hazımsızlık, sindirim sorunları, adet dönemi ya da soğuk algınlığı, bağırsakları üşütmek gibi nedenlerden dolayı ani ve şiddetli karın ağrıları oluşabiliyor. Peki, karın ağrısına ne iyi gelir?

Yemek Sonrası Karın Ağrıması

Yemek yedikten sonra, şiddetli bir karın ağrısıyla karşı karşıya kalıyorsanız bu mide problemlerinin habercisi olabilir. Bu durumda hafif buzlu su içmeniz, sancınızı hafifletecektir. Muz, karın sancısına iyi gelen meyveler arasında. Elma, lifli bir besin olduğu için yeşil, kırmızı ya da sarı elma yemek, meyve sıkacağında suyunu sıkarak içmek, karın sancısını azaltır.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer ?

Karın ağrısına hangi çay iyi gelir, Karın ağrısına bitkisel çözüm, Karın ağrısına elma sirkesi iyi gelir mi ?

Karın Sancısına İyi Gelen Elma Sirkesi ve Papatya Çayı

Karın ağrısına elma sirkesi iyi gelir mi ? Elma sirkesi, karın ağrısına karşı vücut direncini arttırır. Özellikle bir bardak suyun içerisine eklenen bir çay kaşığı bal ve bir çorba kaşığı elma sirkesi içildiği zaman karın ağrısı geçer. Papatya çayı ise sindirim sisteminde bulunan kasları gevşetir. Bu durum karın ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Papatya çayı, mide ağrılarına da iyi gelir. Bağırsaklara yapılan baskıyı azaltır ve bağırsakların rahatlamasını sağlar. Şiddetli karın ağrısı nasıl geçer diyorsanız bu çayları deneyebilirsiniz.

Karın Ağrısında Tatlı Badem ve Limon Tedavisi

Limon suyu karın ağrısına karşı etkili bir çözümdür. Çünkü limon, yüksek asidite içerir ve HCL üretimini arttırır. Sindirime yardımcı olduğu için hazımsızlık nedeniyle karın ağrısı çekiyorsanız, bir çay bardağının yarısı kadar limon suyu tüketebilirsiniz. Tatlı badem karın ağrısına karşı etkili olan besinler arasında. Tatlı bademi havanda ezerek, bir bardak sütün içine karıştırıp içebilirsiniz.

Karın Ağrısında Çay Tedavisi

Adaçayı ve kuşburnu çayı soğuk algınlığı ve üşütme nedeniyle oluşan karın ağrılarına karşı etkili bir çözümdür. Adaçayını tüketirken hızlı ve etkili sonuç vermesi açısından birkaç damla limon ile tüketebilirsiniz. Civanperçemi çayı ise regl dönemi karın ağrıları için oldukça faydalı olacaktır.

Eğer siz de karın ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt arıyorsanız, bu yöntemleri deneyerek ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz. Geçmeyen karın ağrısı şikayetleriniz varsa, en yakın hastanenin gastroenteroloji bölümüne başvurmalı ve doktor kontrolünde tedavi olmalısınız.