Nane Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Nane Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ağustos 19, 2018 0 Yazar: DrAgri

Neredeyse her birey hayatının bir kısmında baş ağrısı çekmiştir. Baş ağrısının birçok sebebi vardır. Kimi kronik, kimi vücutta ki bazı hastalıklara bağlı, kimi ise modern yaşam ve psikolojik sebeplere bağlıdır.

Bazı insanların baş ağrıları daha sık ve güçlü olduğundan günlük yaşamlarını olumsuz olarak etkiler. Migrene bağlı baş ağrıları bilinen en kuvvetli ağrıdır. Çeşitli ilaçlarla çözüm bulunsa da kesin bir tedavisi yoktur. En iyi çözümü sinir ve stresten uzak durmaktır. Nane baş ağrısına iyi gelir mi sorusunu dilerseniz daha detaylı ele alalım. [1]

 

Nane baş ağrısına iyi gelir mi | Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane baş ağrısına iyi gelir mi diyen kişiler için daha çok nane çayı baş ağrısına iyi geliyor diyebiliriz. Çok eski dönemlerden beri bir şifa kaynağı olarak kullanılan nane yağı dünyada ve günümüzde modern tıpta yeni keşfediliyor. Nane yağı öncelikli olarak migren ve diğer ense, boyun ve kas ağrılarına iyi geliyor. Doğal yöntemler kullanarak ağrıyı kesmenin ya da azaltmanın en iyi yolu nane yağıdır.

Geçmeyen baş ağrıları sonucunda kullanılan yüksek miligramlı ve yüksek dozdaki ilaçlar vücuda çeşitli zararlar veriyor ve bir süre sonra geçmesi mümkün olmayan iç organ hasarlarına bile yol açabiliyor. Ayrıca nane yalnızca baş ağrısı tedavisi için tercih edilmiyor.

Özellikle Batı ve Doğu kültüründe yaygın olarak biliniyor ve mide bulantısı, hazımsızlık, nezle, ishal ve soğuk algınlığı gibi birçok yaygın hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Çok eski dönemlerden beri şifa kaynağı olan nane yağı, günümüzde de nihayetinde modern tıbbın da “Nane baş ağrısına iyi gelir mi” sorusuna cevap aradığı biliniyor.

Nane Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Nane baş ağrısına iyi gelir mi sorusu için öncelikle nasıl kullanıldığını da bilmek gerekmektedir. Nanenin içinde aktif bir madde olarak bulunan mentol, nefes almayı ciddi oranda kolaylaştırıyor. Ayrıca mentol maddesi, sümüğü incelttiği için balgam sökmeyi de kolaylaştırıyor. Balgamlı öksürüğün tedavisinde çok fayda görülen nane kullanılıyor. Gırtlak iltihabı olan hastalar da tedavilerinde naneyi kullanıyor.

Kuru öksürüğe karşı iyi bir yatıştırıcı olan nane yağı, ortamın oksijeninin yumuşatarak nefes alınmada kanalları açıyor. Özellikle Batı Dünyasında nane yağının iyileştirici özelliklerinden yüksek oranda faydalanılıyor. Türkiye’de tüpler halinde satışa sunulan bir ilaç, migren hastalarının ağrılarının azaltılmasında kullanılıyor ve içeriğinde nane yağı bulunduruyor. Bağ ağrısı ve migren ağrılarında şakaklar, ense, alın ve kulak arkasına sürüldüğü takdir de nane yağı ferahlatarak ağrıların geçmesine sebep oluyor.

Nane yağı yalnızca ağrı olduğu zamanlar da değil, gripli zamanlarda da rahatlatıcı etkisiyle kullanılabilir. Özellikle kış aylarında düşen direnç ile ortaya çıkan hastalıklarda soğuk algınlığı veya burun tıkanıklıklarında nane direk olarak koklanarak ya da nane yağı belli bölgelere sürülerek solunum kanalları açılabilir. Nane ve nane yağı giderek yaygınlaşıyor ve ileri de daha fazla hastalıkta tedavi amaçlı kullanılacağı düşünülüyor.

Ayrıca sizlere özel hazırladığımız baş ağrısına ne iyi gelir yazımızda ise daha fazlasını bulabilir, duş almak baş ağrısına iyi gelir mi yazısından da daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.