Terlemek Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Terlemek Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ağustos 18, 2018 0 Yazar: DrAgri

Baş ağrısı genel olarak baş ve boyunda bulunan damarların genişlemesiyle, kaslardaki spazm durumlarında ve saçlı derinin gerilmesiyle meydana gelir. Baş ağrılarında beyin etkilenmez, kafatası beyni korumakla görevlidir. Baş ağrısı genellikle her insanın başına muhakkak gelmiştir. Yalnızca bazılarında kronikleşen cinsten olabilir. Kronik durum yetişkinlerde %45 oranında görülür. Bu ağrıların çoğu tehlikesizken bazı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kronikleşmiş bir baş ağrınız yoksa genel olarak sinüzitlerin tıkanması ve gribal durumlarda baş ağrısı görülür. Bu durumda terlemek baş ağrısına iyi gelir mi? sorusuna cevap arayabilirsiniz. Çünkü grip olan kişiler terlediğinde rahatlar ve baş ağrısı çeker. Fakat her baş ağrısında terleme iyi gelmeyebilir.

Terleme İle Grip Ve Baş Ağrılarından Kurtulun

Grip sonucu kişinin üzerinde terleme gibi vücut salgıları ortaya çıkar. Terleme bu hastalıkta iyileşme yolculuğu olarak tanımlanır. Çünkü grip ile gelen burun ve boğaz tıkanıklığı kişide baş ağrısı yapar ve bundan kurtulmanın en güzel yolu da terlemektir. Bunun yanında bolca dinlenmek gerekir ve olabildiğince terleme ile kaybedilen sıvının geri kazanılması için su tüketilmelidir. Terleme, vücuttaki virüsün etkisini azaltmada yardımcı olacaktır.

Baş Ağrısını Terleyerek Atmaya Çalışın

Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet sürmek sadece kalp ve kemik sağlığınız için değil, kaslarınızın düzenli çalışması ve gergin kasların gevşemesi için de yararlıdır. Düzenli olarak yapılan aerobik egzersizleri baş ağrılarınızdan tamamen kurtulmanıza sebep olabilir. Çünkü kişi egzersiz yaparken rahatlar ve ağrı kesici endorfinlerin derecelerini arttırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra yoga, esneme gerek egzersizleri ve meditasyon da kişinin fiziksel ve manevi gerginliğini azaltır. Bu egzersizler size mutlaka ter attıracak ve baş ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Terleme İle Vücuttan Atılan Baş Ağrısı

Terleme sonucunda kişide sıvı ve mineral azalması görülür. Bu yüzden hem baş ağrısını dindirmek hem de sıvı ve mineralleri tekrar kazanmak için B2 vitamini her sabah su eşliğinde alınmalıdır. Portakal, elma ve greyfurt tüketimine özen gösterin. Bu meyveler hem terleme sonucu kaybedilen sıvının tekrar kazanılmasına yardımcı olur hem de mineral ve vitamin takviyesi ile baş ağrılarınız için çözüm yolu olur.

Günde en az 2 litre su içerseniz bu hem ter atmanızı kolaylaştırır hem de baş ağrınız için terlemeye olan gereksiniminiz kolaylaşır.

Haftada her gün spor yapıp ter atmaya çalışmayın, bu kaslarınızı yorar ve daha fazla baş ağrısına sebep olabilir. Haftada 4 gün sporla beraber ter atmak baş ağrılarınız için ideal bir süredir.