Zencefil Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Zencefil Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ağustos 18, 2018 0 Yazar: DrAgri

Zencefil baş ağrısına iyi gelir mi ? Baş ağrısını geçirmek için hangi bitkiler tercih edilmelidir ? Bunlar gibi tüm sorunların cevaplarını sizlere sunuyoruz.

Birçok insan zaman zaman baş ağrısı çeker. Her baş ağrısı çekildiğin de ilaç almak mideye zarar vereceği için doğal bitkiler kullanılarak baş ağrısını gidermek mümkündür. Baş ağrısını gidermek için birçok bitki vardır. Bu bitkilerin başında zencefil gelir. Zencefilin baş ağrısı dışında iyi geldiği rahatsızlıklar da vardır.

Zencefilin Yararları

Baş ağrısı dışında zencefil midede yaşanan problemlere de faydalı olan bir bitkidir. Mide bulantısını giderir. Yemeklere tat katmak için de zencefilin kullanımı yoğundur. Hazımsızlığa iyi gelir. Bunların dışında zencefil artrit, kolik, ishal ve kalp hastalıklarının tedavisinin de yardımcı olarak kullanılan doğal ve faydalı bir bitkidir.

Besin değeri yüksek olan zencefil cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. Bazı kozmetik ürünlerinin yapımında, bazı içeceklerde olmak üzere zencefilin çok geniş bir yelpazede kullanımı vardır. Ayrıca günlük 100 gr zencefil kullanımı bir kişinin günlük kullanımına yeterlidir.

Baş ağrısı ve yukarıda yazılı olan kullanımların dışında zencefil yararı olan birçok kullanım alanı vardır. Mesela boğaz ağrısı çekiyor iseniz bir bardak kaynar suya iki ya da üç dilim zencefil atıp biraz dinlendirdikten sonra içerseniz, boğaz ağrısına iyi geldiğini göreceksiniz. Zencefil güvenilir gıda ürünü olarak geçer ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Tabi ki gereğinden fazla kullanım da her şeyin zararı vardır.

Zencefil Baş Ağrısına Karşı Nasıl Kullanılmalı?

Zencefil özellik ile gerilim tipin de olan baş ağrısına karşı oldukça faydalıdır. Zencefil bitkisinin iltihap ile mücadele eden bir yapısı vardır. Bu özelliği de gerilim tipi baş ağrısına iyi gelmesine neden olur. Bazı bayanlar adet öncesi yaşadığı stres nedeni ile baş ağrısı çeker. Bu şekilde sıkıntı yaşayan bayanlar da zencefil kullanabilir.

Zencefil baş ağrısına iyi gelir mi? Baş ağrısı için kullanılacak olan zencefil nasıl tüketilecek? Bu durumda kullanılacak olan zencefil çay olarak tüketilecek. Sabah öğlen ve akşam günde üç kez olmak üzere içilecek olan zencefil çayı içilebilir. Baş ağrısına iyi gelecektir. İçmek üzere hazırladığınız zencefil çayına şeker yerine tat vermek için bal kullanmanız daha faydalı olacaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken çok kaynar şekilde iken zencefil çayına bal koymayın. Çok kaynar durumda ilave edilen bal toksik özelliği ortaya çıkarır. Zencefil çayı biraz dinlendikten sonra içine balı karıştırın.

En etkili olarak baş ağrısına karşı zencefil çayını hazırlamak için ilk önce zencefil kökünü küçük parçalara bölerek üç bardak kadar suya koyun. Daha sonra 30 dakika boyunca kaynatın ve için.